Naprawienie błędu w rozliczeniach to nie zysk podatnika
Pracodawca, który uiszcza zaległe składki w ramach swoich publicznoprawnych obowiązków jako płatnik, nie dokonuje żadnego przysporzenia swoim zleceniobiorcom.
W czerwcu 2022 r. do fiskusa wpłynął wniosek o interpretację dotyczącą obowiązków płatnika i informacyjnych.
Spółka wyjaśniła w nim, że zatrudnia na umowę o pracę pracowników, w tym doradców handlowych, administratorów sprzedaży i osoby zatrudnione w dziale sprzedaży usług finansowych. Przez pewien czas, pracownicy ci otrzymywali dodatkowo, na podstawie umów zlecenia podpisanych np. z bankami, firmami leasingowymi, zakładami ubezpieczeń wynagrodzenie za pośrednictwo w zawieraniu umów.
W wyniku kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzono jednak, że spółka występowała w tym zakresie jako płatnik składek. Tym samym powinna zapłacić zaległe składki od wynagrodzeń, wypłacanych przez podmioty trzecie tytułem umów zlecenia.
Spółka tłumaczyła, że planuje uregulować zaległości i nie będzie w żaden sposób dochodzić ich zwrotu w części finansowanych przez pracowników, ani od obecnych ani byłych. Postanowiła się upewnić czy w związku z tym nie powstanie u nich przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
Fiskus odpowiedział, że tak. Nie miał bowiem cienia wątpliwości, że uregulowanie przez pracodawcę zaległych składek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta